Smashinglabs

Sebastian Poręba's blog

[PL] meet.js Krakow – 31.07.2011

W ostatni dzień lipca odbył się pierwszy krakowski meet.js, który miałem przyjemność organizować z Wojtkiem Dłubaczem i Damianem Wielgosikiem.

Meet.js to (cytując Damiana, żeby się nie powtarzać):

Comiesięczne, niekomercyjne spotkania entuzjastów front-endu i programowania webowego. Prelekcje (po polsku) trwają od 10 do 15 minut (plus 10 minut Q&A), gdzie każdy może zgłosić swoją kandydaturę do wystąpienia przed publicznością. Warunki są dwa – spicz o front-endzie bez nachalnego spamowania swojej firmy czy produktu. Wejście oczywiście za darmo!

W czasie spotkania odbyło się pięć prezentacji, oto ich krótkie podsumowanie (i slajdy):

Kasia Drzyzga (Sabre) opowiedziała o aspektach języka na które trzeba zwracać uwagę przy rozmowach kwalifikacyjnych. Prezentacja skupiała się nie tylko na quirksach JS, ale również na organizacji pracy przy projektach w dużym zespole, na poznawaniu specyfiki silników przeglądarek i o tym, że nie powinno się być zbyt pewnym swojej wiedzy.
Prezentacja (PDF)

Marek Stępień (stowarzyszenie Mozilla Europe; Interia.pl) przybliżył nam nową (wciąż nieukończoną) specyfikację ECMAScript 6 – zarys nowych koncepcji oraz analizę projektu let. Bardzo ciekawy był też opis części ES6, które już od dawna są zaimplementowane w niektórych silnikach, ale najczęściej w sposób nieznacznie odbiegający od powstającej specyfikacji.
Prezentacja (JS)

Wojciech Zając (XHTMLized) pokazał najlepsze praktyki przy projektowaniu strony pod kątem osób z różnymi stopniami niepełnosprawności – niedowidzących, niewidomych oraz korzystających ze specyficznych urządzeń sterujących. Zaprezentował również kilka narzędzi wspomagających pracę nad stronami o wysokim poziomie dostępności.
Prezentacja (SlideShare)

Gabriel Habryn (Empathy Interactive) przedstawił możliwości Cappucino Framework – rozwiązania do tworzenia kompletnych aplikacji internetowych. Framework opiera się na Objective-J, implementacji Objective-C dla JavaScript. Poza rozszerzeniem języka Cappucino udostępnia również zestaw elementów GUI.
Prezentacja (PPT)

Tobiasz Glazar (Interia.pl) opisał PhoneGap – narzędzie budujące z kodu html+css+js aplikacje mobilną na różne platformy. Przedstawił metody korzystania z sensorów urządzenia oraz dodawania do aplikacji pluginów z natywnym kodem.
Prezentacja (JS)

W czasie spotkania rozdaliśmy również dwie wejściówki na konferencję onGameStart.

Dziękuję wszystkim za udział – mieliśmy ponad 60 gości pomimo sezonu ogórkowego. We wrześniu zapraszam na kolejny meet.js – jako goście i prelegenci. Mam nadzieję, że do tego czasu dorobimy się własnej strony ;)

Album ze zdjęciami z eventu na FB

Event na Lanyrd.com

3 Responses so far.

  1. chemikpil says:

    No no, liczba uczestników naprawdę godna pozazdroszczenia. Widać w Krakowie jest niezła grupa zwolenników dobrego front-endu :D Gratulacje!

  2. Ender says:

    To już chyba wiadomo dlaczego Front Row Conf w Krakowie się pojawi, a nie w Warszawie – tam jest więcej chętnych? ;P


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter

FAQ about Wordpress

This came as a surprise for me but gMap is ...

gMap 3.3.3 released

It was a looong time since I last visited gMap. ...

Talks for Google Dev

Two new slide decks appeared in lectures tab. This time with ...

Talks and lectures w

Every now and then I spend a weekend watching various ...

3D Tetris with Three

In the fifth part of tutorial we add some final ...

FAQ about Wordpress

This came as a surprise for me but gMap is ...

gMap 3.3.0 released

Christmas came early! New version of gMap is ready!

Lecture for GTUG: Ja

Today I gave a lecture for GTUG Krakow about optimizations in ...

Unit testing for jQu

In part 1 I described basics of unit testing in ...

Unit testing for jQu

In part 1 I described some basic concepts behind unit ...